9 استاندارد طراحی یک سایت آشغال

قبل از شروع مقاله “استاندارد طراحی یک سایت آشغال” لازم است خدمت آن دسته از عزیزان زحمتکش و حرفه ای عرض کنم این مقاله صرفا جنبه آموزشی برای افرادی که تجربه ای در زمینه خرید وبسایت ندارند نوشته شده تا سطح اطلاعات آن افراد را بالا ببرد و قطعا شما دوستان و همکارانی که به صورت استاندارد در حال کار در این مارکت چه به صورت فریلنسر و چه به صورت شرکتی هستید مخاطب کلام من نبوده و همواره از همراهی و همکاری شما سپاسگذارم. (قطعا شما هم میدونید منظور من چه افرادی هست خلاصه امیدوارم کسی به اشتباه به خودش نگیره و ناراحت نشه)

سلام به سیابلاگ خوش آمدید. در این مقاله قراره یکی از پر مشتری ترین و پرفروش ترین های دنیای طراحی سایت رو بهتون معرفی کنم و استاندارد های آنرا بررسی کنیم تا شاید بعد از خواندن این مقاله، افراد کمتری با مشکلات استفاده از سایت های آشغال و از دست رفتن سرمایه و کسب و کارشان روبرو شوند!

منظور من از سایت آشغال: 

استاندارد طراحی یک سایت آشغال

قبل از صحبت در رابطه با استاندارد طراحی یک سایت آشغال، بهتره یک توضیح کلی درباره آن ارائه کنیم تا کاملا متوجه بشید درمورد چه سایت هایی صحبت می کنیم. سایت آشغال درواقع یک وبسایت عموما پیچیده و شلوغ با المان های گرافیکی و ظاهری آماده و از پیش تعریف شده است که بصورت تمرین توسط افرادی که درحال گذراندن دوره های طراحی سایت هستند یا با تجربه بسیار اندک پا به این مارکت گذاشته اند ایجاد و راه اندازی شده است. در اکثر موارد زیرساخت این وبسایت ها در ارزانترین هاست های اشتراکی در شرکت های نامعتبر میزبانی شده و برپایه وردپرس هستند.

حالا که با تعریف سایت آشغال آشنا شدید وارد بحث اصلی یعنی چگونگی تشخیص سایت قابل قبول برای کسب و کار شما می شویم. جدا از مبحث فنی که در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد، شما می توانید از راه های دیگری هم متوجه بشید وبسایتی که خریداری می کنید در چه وضعیتی قرار دارد. کافیست از فروشنده آن این سوالات را بپرسید (سایت های وردپرسی):

استاندارد طراحی سایت آشغال

 • آیا پلاگین های این وبسایت قابل بروزرسانی اتوماتیک است؟

درصورتی که پلاگین ها به صورت غیر استاندارد ویرایش شده باشند، یا به هرصورتی پلاگین را تغییر داده باشند شما قادر به بروزرسانی آن نیستید یا اگر بروزرسانی کنید سایت شما با خطا مواجه می شود.

 • قالب آماده ای که استفاده کرده اید قابل بروزرسانی اتوماتیک است؟
در صورتی که قالب را به صورت غیر استاندارد و عدم توجه به اصول طراحی قالب وردپرس، ویرایش کرده باشند دیگر قادر به بروزرسانی آن نیستید و اگر بروزرسانی انجام شود قطعا وبسایت شما با مشکلات جدی مواجه می شود.

 

 • بخش امنیت و  حفاظت اطلاعات به چه صورتی تنظیم شده است؟

اگر پاسخ قانع کننده و راه حل امنیتی ویژه ای (کلودپروتکشن، فایروال کانفیگ شده WAF و سیستم های بک آپ گیری اتوماتیک در سروری جدا از سرور میزبانی وبسایت و…)  ارائه نشود قطعا وبسایت و اطلاعات مشتریان شما در معرض خطر جدی هستند!

 

در این موارد میشه پرسش های دیگری هم مطرح کرد که پاسخ های فنی تری دارند ترجیح بر این است که این مقاله ساده و قابل فهم برای عموم باشد بنابراین شما با سه سوال اصلی و کلیدی با دانستن پاسخ می توانید متوجه بشید سایتی که تحویل خواهید گرفت در چه سطحی قرار دارد.

توجه کنید که اگر شما به هر دلیل نتوانید قالب و افزونه های وردپرسی را بروزرسانی کنید، در طول زمان سایت شما به شدت کند و از نظر امنیتی به شدت نفوذ پذیر خواهد شد و این امر یک موضوع بدیهی و غیرقابل توجیه است!

بازاریابی وبسایت

دلایل دیگری که احتمال رسیدن شما به سایت آشغال رو بالا میبره روش خرید شماست!

شما سفارش طراحی سایت را در شرکت های معتبر ثبت نمی کنید حالا به هر دلیلی! میتونه مهم ترین دلیلش کاهش هزینه طراحی سایت باشه اما به خاطر داشته باشید عموما این کاهش هزینه نتیجش میشه دریافت یک وبسایت آشغال اما با مشخصاتی که داخل قرارداد نوشته می شود و هیچ حق اعتراضی برای شما باقی نمی ماند!

دومین اشتباه، خرید وبسایت از واسطه است! یعنی فردی که صرفا سایت را دست به دست کرده و به فروش می رساند به روشی که شما هیچ گونه ارتباطی با طراح اصلی وبسایت نخواهید داشت! توجه داشته باشید خرید استاندارد از واسطه به این صورت است که فرد بازاریاب پس از معرفی شما به مجموعه طراحی سایت یا فردی که بصورت فریلنسری سایت طراحی می کند، پورسانت دریافت کرده و باقی کار بین شما و آن طراح یا برنامه نویس ادامه میابد. اگر شما وبسایت را فقط از واسطه تحویل بگیرید قطعا مطابق با استاندارد هایی که تعریف کرده اید نخواهد بود و مشکلات زیادی را در ادامه فعالیت آنلاین برایتان به وجود خواهد آورد.

قطعا می پرسید چرا و چه مشکلی می تواند ایجاد شود اگر وبسایت به صورت استاندارد طراحی شده باشد!

فرض می کنیم قیمت طراحی یک وبسایت پایه با خدمات مناسب و دیزاین خوب در یک شرکت معتبر امروز حدود 15 میلیون تومان باشد و شما برای کاهش این هزینه به افراد دیگر (واسطه ها) مراجعه کنید و پروژه را با حدود 7 تا 10 میلیون تومان قرارداد ببندید. بعد از عقد این قرارداد آن واسطه به دنبال افرادیست که با مبلغ 2 تا نهایتا 5 میلیون تومان آن پروژه را بصورت فریلنسری (در اکثر موارد دورکاری آنلاین بدون پشتیبانی و کنترل کیفیت است) انجام دهد. پس از تحویل از آن فریلنسر طبق لیست امکاناتی که داخل قرارداد نوشته شده بود تحویل شما می شود. و تمام!

شما برای صرفه جویی حدود 5 میلیون تومانی، الان حدود 10 میلیون تومان ضرر کرده اید و یک سایت آشغال بدون پشتیبانی تحویل گرفته اید! اگر پشتیبانی هم قرار باشد به شما تعلق گیرد قطعا کارآمد نخواهد بود چون مجدد بصورت فریلنسری فرد دیگری را برای حل مشکل به پروژه اضافه می کنند که هرکدام از این افراد سبک کاری متفاوتی دارند و تداخل های بسیار زیادی برای شما ایجاد خواهند کرد.

توجه داشته باشید! فریلنسر های مطرح و بسیار حرفه ای هم هستند و کار باکیفیت و بسیار خوبی هم تحویل می دهند و به دلیل کیفیت کارشان قطعا مبلغ بالاتری از 5 میلیون تومان دریافت می کنند که برای واسطه صرفی ندارد پس ترجیحا با فریلنسر های تازه کار و کم تجربه کار خواهند کرد که نتیجه کار چیزی می شود که بالا توضیح دادم.

 

طراحی سایت آشغال

حالا که با روند کار آشنا شدید قطعا درک می کنید چرا یکی از پرفروش ترین وبسایت ها در مارکت وب فارسی درواقع سایت های آشغال هستند! در ادامه به استاندارد هایی می پردازیم که یک سایت آشغال را تشکیل می دهند.

9 استاندارد طراحی یک سایت آشغال

شماره 1: عدم استفاده از هیچ استانداردی!

فونت های عناوین و متون یا حتی دکمه ها از هیچ استاندارد خاصی برخوردار نیست و هرکدام به صورت موردی در جای خود یک فونت خاص و اندازه خاص استفاده شده است. هیچ کدام از تصاویر ارتباطی به موضوع وبسایت ندارند و درنهایت نسخه موبایل سالمی هم وجود ندارد! صرفا چندین المان آماده المنتوری در کنار هم تشکیل صفحه داده و بدون رعایت فاصله ها به کاربر تحویل شده است. البته در بعضی موارد برای تمیز جلوه دادن کار، فواصل بین المان ها رعایت میشه که مربوط به پکیج های از پیش طراحی شده و درونریزی شده داخل وبسایت است.

 

شماره2: عدم آپتیمایز تصاویر یا استفاده از تصاویر با حجم های بالا + عدم استفاده از هاست فایل در سایت هایی که نیاز به میزبانی دیتا حجیم دارند!

این کار درواقع قاتل سرعت و تجربه کاربری وبسایت است! به صورت مداوم با مصرف بالای پهنای باند هاست مواجه خواهید شد و از طرف دیگر سرعت لود سایت شما بسیار کند است. امروزه هاست های وردپرسی حجم های بالایی دارند و این صرفا یک حسن نیت از سمت ارائه دهنده است و نباید به هیچ عنوان از این هاست برای نگهداری و اشتراک گذاری فایل استفاده شود! اما متاسفانه به دلیل عدم وجود دانش فنی کافی همواره مشاهده میشه ویدئو های حجیم، تصاویر و فایل های صوتی داخل هاست میزبانی سایت بارگذاری شده اند.

 

شماره3: عدم تنظیم صحیح افزونه های امنیتی یا اصلا هیچ افزونه امنیتی روی وبسایت وجود ندارد!

امروزه با چند جستجو کوتاه هر فردی می تواند افزونه های افزایش امنیت وردپرس را نصب کند. اما این تمام داستان نیست! شما باید با تکیه بر تجربه و دانش فنی، شرایط را بسنجید و برای بهبود عملکرد وبسایت به شیوه ی مناسب این موارد را تنظیم و کانفیگ کنید. برای پایداری بیشتر نیاز است بعد از گذشت مدت مشخص مجددا بررسی های فنی صورت گیرد و در صورت نیاز در این کانفیگ ها تغییراتی هم انجام شود. اما متاسفانه درباره سایت های به اصطلاح آشغال، ما همواره شاهد تنها نصب و فعالسازی بدون هیچگونه تنظیمی از این افزونه ها هستیم و یا در مواردی هم حتی هیچ افزونه امنیتی وجود ندارد! علاوه بر بحث نصب افزونه های امنیتی، مواردی هم در بخش قالب، تنظیمات هسته وردپرس و پیکربندی سایت باید رعایت شود که عموما نادیده گرفته می شوند. نتیجه این بی دقتی ها از بین رفتن دیتا و مختل شدن کسب و کار خواهد بود.

 

شماره4: عدم ایجاد یک روند بک آپ گیری حرفه ای و ارسال فایل های بک آپ در فضایی خارج از هاست اصلی!

عموما سایت های ارزان قیمت برنامه ای برای بک آپ و تهیه نسخه پشتیبان ندارند و صرفا برپایه تهیه نسخه پشتیبان در هاستینگی که از آن سرویس می گیرند با شما قرارداد می بندند. جالب است بدانید شرکت های هاستینگ تعهدی برای ارائه نسخه پشتیبان ندارند و اگر قوانین سرویس دهی آنها را بخوانید متوجه می شوید ارائه بک آپ به عنوان یک حسن نیت و در مواقعی که سرور ها فضای خالی داشته باشند امکان پذیر خواهد بود و صاحب وبسایت موظف به رعایت قوانین است. یک استراتژی پشتیبان حرفه ای عموما دارای یک هاست بک آپ جداگانه در سروری دیگر است و به صورت روزانه یا هفتگی دیتای سایت را در آن سرور بارگذاری می کند تا هر زمان سرور میزبان دچار مشکل شد یک نسخه از اطلاعات در سرور پشتیبان موجود باشد. عدم رعایت این موضوع می تواند یک فاجعه مالی برای کسب و کارهایی که اطلاعات مالی بروز( مثل اطلاعات خرید محصولات و فاکتور ها) داخل سایت نگهداری می کنند رقم بزند!

 

شماره5: سرعت لود بسیار کند وبسایت مخصوصا در زمانی که تعداد بازدید کننده های سایت در لحظه بیش از 5 نفر باشد! به دلیل بهینه نبودن وبسایت و عدم رعایت اصول طراحی و برنامه نویسی! یا موارد مربوط به هاستینگ.

توجه داشته باشید همیشه ارزانی یا گرانی یک هاست ملاک نیست! میزان پاسخگویی آن هاست به حجم ترافیک(تعداد نفرات همزمان) و البته میزان حجم مجاز پردازش در لحظه است که هزینه و کیفیت آن هاست را مشخص می کند. حتی اگر یک هاست عالی داشته باشید اما سایت شما غیراستاندارد و بی کیفیت باشد همواره مشکلات سرعت، امنیت و درنهایت با بی نتیجه بودن تلاش های آنلاینتان روبرو هستید.

 

شماره6: عدم استفاده از سیستم های کش یا تنظیم اشتباه پلاگین های کش

موضوعی که در اکثر سایت های آشغال با آن روبرو هستیم، عدم وجود سیستم کش است. احتمال دارد شما این سیستم را با نام راکت، کش لایت اسپید یا هر اسم تجاری دیگری بشناسید. درواقع کار این سیستم تبدیل صفحات و محتوای داینامیک به صفحات و محتوای استاتیک و فشرده است. اگر به درستی تنظیم شود می تواند تجربه کاربری لذت بخش و سرعت بسیار بالایی را رقم بزند. سیستم کش لایت اسپید می تواند با بهرگیری از کش سمت سرور، سرعت بالاتری از راکت را ارائه بدهد. اما مسئله به این سادگی نیست! برای تنظیم کش باید دانش فنی کافی درباره سرور، ترتیب فراخوانی هرفایل و در نهایت ماهیت اصلی یک سایت داشته باشید. عموما به دلیل نبود دانش فنی کافی در این موارد، هیچ کانفیگ خاصی انجام نمی شود و صرفا افزونه خریداری و فعال می شود تا مورد داخل قرارداد تکمیل شده باشد یا بد تر از آن یک کانفیگ اشتباه تنها برای جبران سرعت پایین وبسایت روی آن اعمال می شود. در نهایت این امر می تواند خطاهای پیچیده، تجربه کاربری بد و از کار افتادن آپشن های وبسایت را در بر داشته باشد.

 

شماره7: استفاده از هاست های اشتراکی OverSell شده به حدی که هربار تعداد کاربران حاضر در سایت بالاتر از 5 نفر رود سایت از دسترس خارج شده و بعد از چند دقیقه مجدد فعال می شود. عموما این هاست ها ماهیانه بین 9هزارتومان تا نهایتا 20 هزارتومان برای فرد اصلی هزینه دارد که به مشتری نهایی بسیار گرانتر فروخته می شوند. (قیمت واقعی هاست استاندارد مشابه قیمت شرکت های معتبر است نه خیلی پایین نه خیلی بالا). می توانید برای اطلاع از قیمت با چند جستجو ساده در شرکت های میزبانی مثل: ایران سرور، لیمو هاست یا لاراتاندر لیست تمامی هاست ها به همراه امکانات آنها را مشاهده کنید.

 

شماره8: خرید دامنه سایت از سایت های تخفیفی و تازه وارد! عموما منجر به حذف یا دزدیده شدن دامنه شما می شود. سعی کنید همیشه دامنه های خود را از معتبرترین شرکت های موجود تهیه کنید.

دامنه وبسایت شما تنها راه ارتباطی مهم شما با مخاطبانتان است. اگر این دامنه به هر دلیلی توسط فرد دیگری کنترل شود، آن فرد می تواند در کوتاه ترین زمان این ارتباط را از بین ببرد یا به نفع خودش استفاده کند. پس همیشه سعی کنید ثبت و خرید دامنه را به نام و حساب کاربری خودتان در شرکت های ثبت دامنه معتبر انجام دهید.

 

شماره9: عدم استفاده از CDN های معتبر (مثل کلودفلیر، آروان کلود یا پارس پک و…)  برای سایت هایی که به این سرویس نیاز دارند!

امروزه هر سایتی با استفاده از سرویس CDN سریعتر، بهینه تر و حتی در مواردی هم ایمن تر میتونه کار کنه پس عدم استفاده از این سرویس واقعا یک کار غیر حرفه ای و ارزان سازی پروژه محسوب میشه. درمورد CDN ها و مزایای استفاده از آنها بزودی یک مقاله جداگانه منتشر می کنم.

قطعا این لیست تا ابد ادامه داره و هرروز یک مورد جدید توسط خلاقیت افرادی که میخواهند به هر قیمتی پروژه را سریع و ارزان تحویل دهند اضافه خواهد شد. شما چه تجربه ای در مورد استفاده از سایت های آشغال دارید؟ حتما در بخش دیدگاه ها برامون بنویسید…درباره نویسنده /

مهندس نرم افزار با بیش از 10 سال سابقه طراحی و توسعه انواع وبسایت و وب اپلیکیشن. مسلط به مباحث استراتژی، سئو و امنیت وب. مدرس دوره های طراحی وبسایت، طراحی فروشگاه اینترنتی و خدمات آنلاین دیگر، تولید/مدیریت/انتشار محتوا حرفه ای، دیجیتال مارکتینگ و کسب درآمد از اینترنت. موسس آکادمی و مارکت سیابلاگ.

14 دیدگاه

 • علیرضا
  2 سال پیش Reply

  سلام ممنون از اطلاعات خوبت واقعا از مقالاتت چیزهای جدید یاد میگیرم و از این وبلاگ به طراحی سایت علاقه پیدا کردم همیشه موفق باشی راستی دیزاین جدید مبارک باشه

  • سیاوش
   2 سال پیش Reply

   سلام و ارادت
   ممنون شما هم موفق و پیروز باشید

 • nima
  2 سال پیش Reply

  در یک کلام واقع بین ترین وبلاگی بود که خوندم 🙂 و تنها بلاگی که راستشو گفت…

  • سیاوش
   2 سال پیش Reply

   دیدم درموردش هیچ مطلبی وجود نداره از طرفه دیگه همیشه موقع اعلام هزینه های پروژه ها صحبت میشه که وبسایت ارزونتر هم هست و… خواستم یکم شفاف بیان کنم که داستان چیه.

 • Radmin
  2 سال پیش Reply

  دقیقا اینی که میگی فرد واسطه میده به فریلنسر که با یه عددی کمتر طراحی کنه بدون پشتیبانی حقیقت داره من این بدبختی رو کشیدم آخرشم مجبور شدم به شرکت … سفارش بدم که از اول برام طراحی کنن

  • سیاوش
   2 سال پیش Reply

   قبلا فقط سمت وردپرس و بیشتر پروژه های خیلی ساده این اتفاق میوفتاد که خب چیز خاصی هم پیش نمیومد چون پروژه نهایتا 5 صفحه ای و شرکتی یا شخصی بود مثلا. اما الان سمت کارای اختصاصی هم مورد داشتیم از گیت هاب دانلود کردن!!!!

 • تولید محتوا حرفه ای
  2 سال پیش Reply

  واقعا دمتگرم! مشکله بزرگه وردپرس همین سایتای آشغالیه که یه عده تحویل دادن و نظر همه رو به وردپرس خراب کردن

  • سیاوش
   2 سال پیش Reply

   فقط شاید با اطلاع رسانی بتونیم وضعیت رو بهتر کنیم

 • نگار فریلنسر
  2 سال پیش Reply

  سلام
  خب به قول خودت پر فروش ترین سایته دیگه بستگی به مشتری هم داره وقتی همین کارو با همین مبلغ میخوان چرا بیشتر از حد پولشون سرویس بگیرن؟

  • سیاوش
   2 سال پیش Reply

   سلام. منم منظورم همینه دقیقا حرفم با دو طرفه این موضوعه! میگم کسی سایت آشغال سفارش نده و کسی هم سایت آشغال طراحی نکنه چون بعدا هم صاحب وبسایت مشکل پیدا میکنه هم اون بنده خدایی که وبسایت رو به عنوان پروژه پشتیبانی باید تحویل بگیره بعد از چند سال که سایت کاملا داغون میشه…

 • سهراب
  1 سال پیش Reply

  درواقع وقتی کارفرما تماس میگیره و میگه یک سایت لازم داره بودجه 1 میلیون پیشنهاد میده باید یک سایت به قول شما آشغال هم تحویل بگیره

 • مهران شریف
  1 سال پیش Reply

  من ادمین سایت هستم اکثر سایت هایی که این روز ها برای پشتیبانی به ما واگذار میشه تمام این مشکلات رو دارن علاوه بر این خیلی از سایت ها داخل پوشه های هاستشون هم پره فایل ها و پوشه های عجیبه که انگار داخل فلش طراح سایت بوده اشتباهی از اونجا سر در آوردن :))

 • فرشته محمدی
  1 سال پیش Reply

  واقعا عالی بود. مرسی که انقدر ساده و مبتدی پسند شفاف سازی کردین. جای چنین محتوایی خالی بود، بسیاری از سوالات پرتکرار به بهترین شکل پاسخ داده شده. ممنون و موفق باشید((:

دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما برای بازدید کنندگان نمایش داده نمی شود.

درباره من

مدرس دوره های استراتژی، طراحی وب سایت، فروشگاه اینترنتی و خدمات آنلاین دیگر، تولید/ مدیریت/ انتشار محتوا حرفه ای، تبلیغات آنلاین و کسب درآمد از اینترنت. موسس آکادمی سیابلاگ و مجموعه میزبانی وب لاراتاندر.

اطلاع رسانی شروع ثبت نام کلاس های طراحی سایت

سیابلاگ © 1388 – 1401 | تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است.